359 1. Запрошую вас прочитати наступні речення, звертаючи увагу на вірну інтонацію. Обґрунтуйте, що всі вони
359 1. Запрошую вас прочитати наступні речення, звертаючи увагу на вірну інтонацію. Обґрунтуйте, що всі вони є складними реченнями з різними видами зв"язку. 1. Цей аркуш паперу не прогнив ще з часів, і цей запис залишився давнім нагадуванням, коли Анна Ярославна підписувала його за часів неграмотних французьких королів (Д. Павличко). 2. Вітер розносить квіти на травах, а хвиля б"єся об берег, оскільки в моєму серці це було і є його рідкою природою... (В. Підпалий). 3. Поміж вікном промахнулася біла стрічка блискавки, а потім прогримів грім, ніби загримів велетенський пес, що сторожить безмежний палац небес (В. Шевчук). 11. Вкажіть межі частин у кожному з речень й назвіть їх види й засоби.
Aleksey 29
1. Введемо перший речення:Цей аркуш паперу не прогнив ще з часів, і цей запис залишився давнім нагадуванням, коли Анна Ярославна підписувала його за часів неграмотних французьких королів.
Це складне речення залежно-підрядної будови, оскільки містить дві підрядні частини, що залежать від головної частини. Перша підрядна частина - "ще з часів" розширює значення іншого дієсловного звороту "не прогнив", а друга підрядна частина - "коли Анна Ярославна підписувала його за часів неграмотних французьких королів" розширює значення іншого дієсловного звороту "залишився".
2. Розглянемо друге речення:
Вітер розносить квіти на травах, а хвиля б"ється об берег, оскільки в моєму серці це було і є його рідкою природою...
Це складне речення зі зв"язком множинно-підрядної будови. Містить дві підрядні частини, які відокремлені за допомогою сполучника "а". Перша підрядна частина - "Вітер розносить квіти на травах" має значення однорідної дієслівної частини речення, а друга підрядна частина - "хвиля б"ється об берег" має значення головної частини речення.
3. Придивимося до третього речення:
Поміж вікном промахнулася біла стрічка блискавки, а потім прогримів грім, ніби загримів велетенський пес, що сторожить...
Це складне речення з сурядно-підрядною будовою. Він містить дві частини, які зв"язані координаційним зворотом "а". Перша частина - "Поміж вікном промахнулася біла стрічка блискавки" - має значення головної частини речення, а друга частина - "потім прогримів грім, ніби загримів велетенський пес, що сторожить" - має значення вторинної підрядної частини.
Таким чином, усі три речення є складними реченнями з різними видами зв"язку: залежно-підрядним, множинно-підрядним та сурядно-підрядним. Вони містять додаткові інформаційні елементи, які надають додаткову деталізацію та виражають різні відношення між залежною та головною частинами.