Розставте розділові знаки: Батько пригорнув до себе своє щастя, немов захищаючи доньку від тіней минулого. Подорожуючи

  • 32
Розставте розділові знаки: Батько пригорнув до себе своє щастя, немов захищаючи доньку від тіней минулого. Подорожуючи, не пускайте коня галопом. Та то степ бринить, нагріваючись. Всупереч нашим сумнівам, майстер згодився піти до нас. Над сріблом води лісової, знімаючи щиглик, дзвенить. Колись він жав хліб, рано встаючи, пізно лягаючи. Грає море хвилю, підіймаючи круту. Дерева хиталися і від страху наїживши віти, ніби силкувались утекти.
Яблоко
14
Батько пригорнув до себе своє щастя, немов захищаючи доньку від тіней минулого.

При розставленні розділових знаків ми повинні керуватися правилами відповідного мовленнєвого звороту. У даному випадку ми маємо справу із складним реченням, у якому присудок "пригорнув до себе своє щастя" вказує на дію батька, а додаток "доньку від тіней минулого" вказує на кого або на що баток пригортає своє щастя. Зазначений додаток нас змушує вставити кому після присудка.

Подорожуючи, не пускайте коня галопом.

Речення виражає умовність, коли подорожуючи ускладнено умовною залежністю "подорожуючи" ідентифікує інші співвідношення речень і виражено питанням. Оскільки розповідне речення продовжується після умовної залежності, потрібно утворити подвоєний порядковий речений складений розповідний тип, вставивши кому перед і після підрядного співвіднесення "подорожуючи".

Та то степ бринить, нагріваючись.

У даному випадку перед сполучником "та" ми маємо дві складові окремі речення, які виражають залежні дії. З метою вираження послідовності дій потрібно вставити кому перед сполучником "та".

Всупереч нашим сумнівам, майстер згодився піти до нас.

В даному випадку нам зустрічається складне речення з головним словом "майстер згодився піти до нас" і підрядним зворотом "всупереч нашим сумнівам". Підрядний зворот має значення протиставлення, незважаючи на висловлені раніше сумніви. Перед цим підрядним зворотом потрібно вставити кому.

Над сріблом води лісової, знімаючи щиглик, дзвенить.

Прискорений причетний оборот "знімаючи щиглик" характеризує речень "над сріблом води лісової". Щоб цей оборот служив фонетико-інтонаційним знаком, потрібно вводити крапку.

Колись він жав хліб, рано встаючи, пізно лягаючи.

У даному випадку ми маємо багатострокові речення, утворені на основі одного речення. Кожна вставка, "рано встаючи" і "пізно лягаючи", має рівнозначну роль стверджувальних речень. В цьому випадку для відокремлення вставок слід вводити коми.

Грає море хвилю, підіймаючи круту.

Ми маємо справу з незалежними причетними зворотами "підіймаючи круту". Причепові звороти служать фонетико-інтонаційними знаками і потребують відмінної від попередніх прикладів пунктуації. В цьому випадку ми повинні використовувати двокрапку.

Дерева хиталися і від страху наїживши віти, ніби силкувались утекти.

В даній фразі ми маємо справу з так званими складносурядними реченнями і підрядними порядками "від страху наїживши віти". Таке речення слугує значенню наслідків, що продовжується. Щоб задовольнити логічному зв"язку речень, ми маємо висловити кому перед сполучником "і".

Таким чином, резюмуючи правила для розставлення розділових знаків у вищезазначених реченнях:
1. Вставити кому після присудка приямої дії.
2. Вставити кому перед і після підрядної залежності.
3. Вставити кому перед сполучником "та".
4. Вводити крапку після прискореного причетного обороту.
5. Вставити кому окремо для відділення вставок.
6. Використовувати двокрапку для незалежних причетних зворотів.
7. Використовувати кому перед сполучником "і" у складних реченнях.