Розв язання завдання моногібридне схрещення, повне домінування Завдання 1. Згідно з романом В країні Сонячних зайчиків

  • 9
Розв"язання завдання моногібридне схрещення, повне домінування

Завдання 1. Згідно з романом "В країні Сонячних зайчиків" Всеволода Нестайка, всі мешканці казкової країни Ластовинії мають ластовиння. Припустимо, що один з мешканців цієї країни одружився на жінці, у якої немає ластовиння. Яка ймовірність того, що їхні діти будуть схожими на батька, якщо ластовиння є домінантною ознакою?

Завдання 2. У сім"ї є троє дітей. Старша і молодша мають ямочки на щоках, а середня не має. Визначте можливі генотипи батьків за цією ознакою, якщо ямочки на щоках є домінантною ознакою.
Moroznyy_Polet
16
Завдання 1. Для розв"язання цієї задачі спочатку потрібно визначити генотипи батьків, які беруть участь у схрещенні. Як вказано у завданні, один з батьків має ластовиння, тобто його генотип буде "Л/л", де "Л" позначає наявність ластовиння (домінантна ознака), а "л" - відсутність ластовиння (рецесивна ознака).

Тепер давайте розглянемо другого батька, у якого немає ластовиння. Оскільки ми знаємо, що ластовиння є домінантною ознакою, то генотип другого батька буде "л/л".

За допомогою поколінь, ми можемо визначити ймовірність того, що діти будуть схожі на батьків. Для цього використовується закон сепарації алелей Менделя, згідно з яким під час гаметоутворення габрити матеріалу – таких, що не залежать один від одного – розподіляються незалежно. Таким чином, виходячи з генотипу батьків, ми можемо створити пуннеттову таблицю для визначення ймовірності генотипу дітей.

Слід мати на увазі, що у кожного батька наявні дві алелі, які визначають ознаку ластовиння. Тому у пуннеттовій таблиці батьки будуть мати насвітлені "л" (рецесивну) алелі для відображення їх генотипу.

Отже, в пуннеттовій таблиці у горизонталі будуть "Л/л" для батька, який має ластовиння, і "л/л" для другого батька. У вертикалі також будуть "Л/л" і "л/л". Послідовність генотипів буде такою:

\[
\begin{array}{|c|c|c|}
\hline
& Л/л & л/л \\
\hline
Л/л & Л/Л & Л/л \\
\hline
л/л & Л/л & л/л \\
\hline
\end{array}
\]

Отже, згідно цієї таблиці, імовірність того, що дитина буде схожа на батька і матиме ластовиння (генотип "Л/л"), складає 50%. Імовірність того, що дитина не матиме ластовиння (генотип "л/л"), також становить 50%.

Завдання 2. У цьому завданні маємо трьох дітей у сім"ї, одна з яких має ямочки на щоках, а двоє - ні.

На основі наданої інформації ми можемо зробити висновок, що ознака "ямочки на щоках" є домінантною, оскільки вона проявляється у старшої і молодшої дитини.

Таким чином, генотипи батьків можуть бути такими: один з них має генотип "Я/я" (домінантний), а інший - "я/я" (рецесивний), де "Я" позначає наявність ямочок на щоках (домінантна ознака), а "я" - їх відсутність (рецесивна ознака).

Зважаючи на це, у пуннеттовій таблиці ми матимо на горизонталі "Я/я" і "я/я", а на вертикалі також "Я/я" і "я/я". Послідовність генотипів буде наступною:

\[
\begin{array}{|c|c|c|}
\hline
& Я/я & я/я \\
\hline
Я/я & Я/Я & Я/я \\
\hline
я/я & Я/я & я/я \\
\hline
\end{array}
\]

Отже, згідно цієї таблиці, імовірність того, що батьки мають генотип "Я/я", становить 25%, імовірність генотипу "я/я" також складає 25%. Імовірність генотипу "Я/я" у дітей дорівнює 50%, а генотипу "я/я" - також 50%.

Це розв"язання задач з моногібридного схрещення з повним домінуванням. Надіюся, що відповіді були зрозумілі і допомогли вам. Якщо виникнуть будь-які додаткові запитання, будь ласка, звертайтесь!