Як змінювалися програмні положення стосовно державного статусу України в Революційній українській партії (РУП

  • 27
Як змінювалися програмні положення стосовно державного статусу України в Революційній українській партії (РУП) та її наступниці - Українській соціал-демократичній робітничій партії (УСДРП)? Які фактори були причиною цих змін?

Яка ідея відображалася в програмі "Самостійна Україна" (1900 р.), щодо державного статусу України та відношення до іноземців?
Андреевна
27
Щоб відповісти на це завдання, спочатку розглянемо зміни програмних положень стосовно державного статусу України в Революційній українській партії (РУП) і її наступниці, Українській соціал-демократичній робітничій партії (УСДРП).

РУП, яка була заснована в 1900 році, головною метою мала боротьбу за незалежність України. Її програмні положення передбачали встановлення української держави на засадах національної автономії. РУП була проінспірована ідеями націоналізму та соціалізму, і на той час це було новаторське. Однак, існувало багато факторів, які впливали на зміни програмних положень РУП та перетворення її в УСДРП.

Один з основних факторів цих змін була розвиваюча ситуація в Україні. Відносно швидкий розвиток промисловості, утворення пролетаріату та соціальних класів ставили нові завдання перед партією. Партія поступово змінювала свої погляди, зближуючись з марксизмом. Результатом цього процесу стала перетворення РУП на УСДРП. Українська соціал-демократична робітнича партія, яка була заснована в 1905 році, об"єднувала революціонерів-націоналістів, лівих соціал-демократів та інших прогресивних сил України.

У програмі "Самостійна Україна" (1900 р.), розробленій РУП, відображалася ідея незалежності та націоналізму. Програма підтримувала ідею створення самостійної української держави, що базується на національній автономії. В програмі також зазначалось, що Україна повинна мати свої власні закони, адміністрацію, армію та фінанси.

Щодо відношення до іноземців, програма визначала, що створюючи самостійну Українську державу, необхідно забезпечити рівні права для всіх жителів країни, без залежності від їх етнічності або походження. Ідея полягала в тому, щоб забезпечити внутрішню стабільність та міжетнічну гармонію в державі.

Згодом, перетворившись на УСДРП, партія поступово змінила свою програму і підхід до питання державного статусу України. Вона почала підтримувати ідею пролетаріатської революції, і прагнула до створення соціалістичної держави, а не тільки боротьби за національну незалежність. Ці зміни відбилися в новій програмі партії, яка була прийнята в 1905 році.

Таким чином, зміни програмних положень РУП та УСДРП відображають еволюцію ідеї національної незалежності України та зміни політичної ситуації в країні на початку ХХ століття. Фактори, що призвели до цих змін включають розвиток промисловості, утворення нових соціальних класів, а також зміни у поглядах та цілях політичних рухів.