Яким чином називали національно-визвольне повстання на правобережжі 1702-1704 рр. другою хмельниччиною ? Чому участь

  • 7
Яким чином називали національно-визвольне повстання на правобережжі 1702-1704 рр. "другою хмельниччиною"? Чому участь українців не була розглянута при вирішенні долі України в Полтавській битві?
Veselyy_Pirat_8217
6
В національно-визвольне повстання на правобережжі, яке відбувалось у 1702-1704 роках, взяли участь українські козаки та селяни, які були обурені політико-економічними діями шведської окупаційної влади.

Початково повстання мало великі масштаби, оскільки ставило перед собою завдання визволити Україну від шведської та польської влади. Деякі історики називають це повстання "другою Хмельниччиною" через схожість його мети з повстанням 1648-1654 років, коли козаки під проводом Богдана Хмельницького також боролися за визволення України від польської домінації.

Проте, називати це повстання "другою Хмельниччиною" не є повністю точним терміном, оскільки під час другої Хмельниччини боротьба велася проти польської влади, а в даному случаї – проти шведської та польської держав. Таке назва надали українським повстанцям самі шведські чи польські хроністі за деякі подібності у ході подій.

Щодо Полтавської битви та вирішення долі України, необхідно зазначити, що війна між Російською та Шведською імперіями, в рамках якої відбулася Полтавська битва, була скоріше протиріччям двох великих держав, а не протистоянням шведської та української націй.

В той час, коли Петро I очолив Російську імперію, він прагнув послабити козацьку автономію на Україні та зміцнити свою централізовану владу. Таким чином, українці не були особливо враховані при розгляді політичних питань між Росією та Швецією. Основні сили Російської армії, що брали участь у Полтавській битві, складалися з російських та українських козаків.

Таким чином, вимагати врахування українських інтересів у Полтавській битві було б несправедливо, оскільки суперечності переважно полягали між великими державами, а не між шведськими та українськими народами.