Якими принципом і якією домінантністю це можна пояснити, що при схрещуванні білоквіткових рослин з червоноквітковими

  • 16
Якими принципом і якією домінантністю це можна пояснити, що при схрещуванні білоквіткових рослин з червоноквітковими, ні один з нащадків не має квітів ні червоного, ні білого кольору?
Сладкий_Ассасин
51
При схрещуванні білоквіткових рослин з червоноквітковими, квітковий колір є генетичним характером, який передається від батьків до нащадків. Щоб зрозуміти, чому жоден з нащадків не має квітів ні червоного, ні білого кольору, потрібно зрозуміти принципи домінантності та сполученої схрещуваності.

Перш за все, колір квітів у білоквіткових рослин може бути закодований двома генетичними факторами: один для червоного кольору (R-алель) і інший для білого кольору (W-алель). Генетичні фактори існують у двох копіях, одна з яких успадковується від матері (материнська алель), а друга - від батька (батьківська алель).

Існує принцип домінантності, згідно з яким одна алель може бути домінантною над іншою. У нашому випадку, R-алель є домінантною над W-алелью, тобто коли існує комбінація обох алелей (R і W), червоний колір буде проявлятись.

Тепер розглянемо схрещування білоквіткової рослини (RR) з червоноквітковою (WW). Оскільки червоноквіткові рослини не мають W-алелі, вони будуть мати гомозиготний генотип (WW), тобто обидві алелі для червоного кольору.

При схрещуванні RR (білоквіткової) з WW (червоноквітковою), нащадки будуть мати генотип RW, оскільки наслідують одну алель від кожного батька. Однак, так як R-алель домінантна над W-алеллю, це означає, що червоний колір буде проявлятись у нащадків. Таким чином, жоден з нащадків не матиме білого кольору квітів.

Щоб пояснити відсутність червоного кольору в нащадків, потрібно пояснити принцип сполученої схрещуваності. Коли алелі двох генетичних характерів (колір квітів і їх форма, наприклад) сполучаються разом і успадковуються разом, це означає, що ці характери знаходяться на одному хромосомі. Якщо в даному випадку R-алель і W-алель лежать на одній хромосомі, то при схрещуванні цих рослин може відбутись процес перекомбінації.

Перекомбінація відбувається, коли особини з різними генетичними факторами автоматично "обмінюються" частинами їх хромосом. Якщо би R-алель і W-алель знаходилися на різних хромосомах, то всі нащадки могли би мати комбінації R-W або W-R. Проте, якщо R-алель і W-алель знаходяться на одній хромосомі, перекомбінація не відбувається, і генетична комбінація залишається незмінною (RW).

Отже, це пояснює, чому при схрещуванні білоквіткових рослин з червоноквітковими, ні один з нащадків не має квітів ні червоного, ні білого кольору. Це пов"язано з домінантністю R-алелі над W-алеллю та принципом сполученої схрещуваності, яка не дозволяє перекомбінації між цими алелями.