1. Назвіть складні речення: а) Мотря помітила червоний кетяг на кущі калини, який не був скльований горобцями

  • 64
1. Назвіть складні речення: а) Мотря помітила червоний кетяг на кущі калини, який не був скльований горобцями, і простягла до нього руку. (Є. Гуцало.) б) Промайнуло гирло хрещатого яру, зелені гаї високих київських берегів, і з"явилися золоті бани. (3. Тулуб.) в) На міському майдані є ялинка, і святий Микола дивиться на роззявлену добру юрбу дітлахів з будинку. (Н. Білоцерківець.)
2. Назвіть складносурядні речення, в яких розділові знаки розставлені правильно: а) Я підкинув сухих трісок, і вогонь одразу спалахнув. (У. Самчук.) б) Я спускаюсь донизу, проминаючи кілька хат, і ось вона, моя домівка.
Mister_4786
25
а) Мотря помітила червоний кетяг на кущі калини, який не був скльований горобцями, і простягла до нього руку.

Об"єднаяча виразова частина цього речення - "Мотря помітила червоний кетяг на кущі калини" - є підметом складного речення. Зверніть увагу, що цей підмет складається з двох речень, що взаємодіють між собою. Перше речення - "Мотря помітила червоний кетяг на кущі калини" - є підметною частиною. Друге речення - "який не був скльований горобцями" - є підлежною частиною. З"єднувальне слово "і" використано для об"єднання цих двох речень.

б) Промайнуло гирло хрещатого яру, зелені гаї високих київських берегів, і з"явилися золоті бани.

У цьому складному реченні підметної і присудкової частин немає, оскільки з"єднувальне слово "і" використано для об"єднання двох безособових присудкових частин. Перша безособова присудкова частина - "Промайнуло гирло хрещатого яру, зелені гаї високих київських берегів" - виражає дію, що відбулася. Друга безособова присудкова частина - "з"явилися золоті бани" - виражає наслідок цієї дії.

в) На міському майдані є ялинка, і святий Микола дивиться на роззявлену добру юрбу дітлахів з будинку.

У цьому складному реченні перша частина - "На міському майдані є ялинка" - є підметом. Друга частина - "святий Микола дивиться на роззявлену добру юрбу дітлахів з будинку" - є присудком. З"єднувальне слово "і" використано для об"єднання цих двох частин.