1. Яка юридична оцінка ситуації, коли під час медогляду в одному з навчальних закладів м. Львова було виявлено

  • 65
1. Яка юридична оцінка ситуації, коли під час медогляду в одному з навчальних закладів м. Львова було виявлено, що студент з Нігерії є ВІЛ-інфікованим, але відмовився виконувати приписи лікаря? Який порядок виключення студента з навчального закладу та його видворення з України установлює чинне законодавство України?

2. Чому начальник податкової інспекції у Галицькому районі відмовився прийняти заяву громадянина К., посилаючись на те, що він порушив Закон України "Про мови"? Яка юридична підстава для такої відмови та які вимоги встановлені законодавством стосовно мовного режиму?
Полосатик
17
1. Щодо першого запитання, юридична оцінка ситуації полягає в тому, що студент з Нігерії, виявлений як ВІЛ-інфікований, але відмовився виконувати приписи лікаря, спричиняє питання щодо його присутності в навчальному закладі та можливої загрози здоров"ю інших студентів.

Згідно з чинним законодавством України, насамперед, кожен студент має право на освіту, але його присутність може бути обмеженою або виключеною у разі, коли участь в навчанні становить небезпеку для інших осіб, зокрема щодо передачі інфекційних хвороб.

У випадку ВІЛ-інфікованого студента, його виключення з навчального закладу та видворення з України має регулюватися відповідними нормативно-правовими актами. Цими актами є, зокрема, Закон України "Про захист прав і свобод людини при використанні інформації про його здоров"я" та "Про боротьбу зі СНІДом".

Відповідно до цих законів, виключення студента з навчального закладу може бути підставлене науково-медичними аргументами, зокрема якщо присутність студента з ВІЛ-інфекцією становить значну загрозу здоров"ю інших студентів. При цьому, перед виключенням, студенту має бути надана можливість порушити свої аргументи та довести, що ризики передачі інфекції є незначними або неіснуючими.

Щодо видворення з України, таке рішення може приймати компетентний орган міграційної служби відповідно до законодавства України про міграцію.

2. У другій ситуації, відмова начальника податкової інспекції у Галицькому районі прийняти заяву громадянина К. на підставі порушення Закону України "Про мови" може мати свою юридичну підставу.

Згідно з цим законом, встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова. Зв"язано з цим, громадяни України мають право вести офіційну діяльність, спілкуватися та звертатися до органів державної влади та місцевого самоврядування українською мовою. Закон також передбачає право осіб у разі необхідності користуватися російською мовою і національними мовами національних меншин.

Тому, якщо громадянин К. порушив зазначений закон, наприклад, подавши заяву або спілкуючись з начальником податкової інспекції неукраїнською мовою, то така дія може бути підставою для його відмови у прийнятті заяви.

Юридичні вимоги щодо мовного режиму встановлені законодавством України "Про мови" і мають на меті забезпечення виконання права на використання української мови як державної і спілкування громадян з державними органами та встановлення порядку використання інших мов відповідно до закону. Такі вимоги мають регулювати взаємодію між громадянами і державними установами та забезпечувати правовий режим багатомовності в Україні.