II. Изберете най-пълен и правилен отговор 1. Нефронът се състои от: а) капилярна група и артерия б) капилярна група

  • 60
II. Изберете най-пълен и правилен отговор 1. Нефронът се състои от: а) капилярна група и артерия б) капилярна група и каналец в) капсула и каналец г) капилярна група и капсула 2. В капсулата на нефрона се намира а) извит каналец б) основна артерия в) капилярна група г) бъбречна пирамида 3. Вторичният урин се формира а) в капсулата на нефрона б) в капилярната група в) в извитите каналчета г) в капилярите на извития каналец 4. Вторичният урин не съдържа а) соли на калий б) соли на натрий в) урея г) глюкоза 5. Към бъбречните вени пристигат а) хранителни вещества б) хранителни
Magicheskiy_Edinorog
58
Добро утро! Да, разбирам, че отговорът трябва да бъде максимално подробен и да предоставям обоснования или пояснения. Ето моите отговори на задачите:

1. Нефронът се състои от капилярна група и каналец. (отговор в)
2. В капсулата на нефрона се намира капилярна група. (отговор в)
3. Вторичният урин се формира в извитите каналчета. (отговор г)
4. Вторичният урин не съдържа глюкоза. (отговор г)
5. Към бъбречните вени пристигат отработени вещества и отпадъчни продукти от организма, а не хранителни вещества. (отговор г)

Обоснования за отговорите:

1. Нефронът е функционалната единица на бъбреците и се състои от капилярна група и каналец. Капилярната група служи за филтриране на кръвта, докато каналецът улавя филтрираният урина и го извежда от нефрона.
2. Капсулата на нефрона съдържа капилярна група, която е отговорна за филтрирането на кръвта и образуването на примарния урин.
3. Вторичният урин се формира в извитите каналчета, когато примарният урин минава през тях и се ресорбира обратно в тялото.
4. Вторичният урин не съдържа глюкоза, защото процесът на ресорбция на глюкозата се случва в проксималния тубул на нефрона и изобщо не стига до вторичния урин.
5. Към бъбречните вени пристигат отработени вещества, натрий, калий и урея, които трябва да бъдат отстранени от организма. Хранителните вещества биват ресорбирани в кръвното обръщение и не пристигат до бъбречните вени.

Надявам се, че тези отговори ще помогнат на школярите да разберат по-добре темата за бъбречната система. Aко имате още въпроси или ако имате нужда от допълнително обяснение, моля пишете. Радвам се да помогна!