Які перетворення відбуваються з етаналом, щоб отримати оцтову кислоту, етиловий естер оцтової кислоти, етанол і знову

  • 29
Які перетворення відбуваються з етаналом, щоб отримати оцтову кислоту, етиловий естер оцтової кислоти, етанол і знову етанал?
Изумрудный_Дракон
52
Для отримання оцтової кислоти з етаналу потрібно провести окиснення. Оскільки етанал містить альдегідну групу, то його можна окислити до кислоти з використанням окислювачів. Найчастіше використовується оксид хрому(VI) (CrO3) або перманганат калію (KMnO4) в кислому середовищі. За формулою ця реакція виглядає так:

\[
\ce{CH3CHO + 2[O] -> CH3COOH}
\]

Для отримання етилового естеру оцтової кислоти з етаналу також необхідне виконання реакції. У цьому випадку ми поєднуємо молекули етаналу та оцтової кислоти за участю кислотицтого протону. Оцтова кислота виступає як кислота, а етанал - як нуклеофіл. Утворюється естер та молекула води. Естери формуються в наявності кислотно-каталітичного середовища. Реакція має наступний вигляд:

\[
\ce{CH3CHO + CH3COOH -> CH3COOC2H5 + H2O}
\]

Щодо отримання етанолу з етаналу, тут ми маємо справу з набагато простішою реакцією. Етанал сам може піддаватися редукції до етанолу у присутності редукційних агентів. Реакція може відбуватися з використанням каталізатора (наприклад, нікелю) або з використанням сполучень бородеривативних реакцій. Реакція має наступний вигляд:

\[
\ce{CH3CHO + H2 -> CH3CH2OH}
\]

Нарешті, для повернення до етаналу з етанолу ми можемо використати реверсивну реакцію редукції: етанол може піддаватися окисненню до етаналу у наявності окислювачів. Реакція може відбуватися з використанням променево-активних агентів, на катоді або з використанням каталізатора (наприклад, Cu2O) чи інших сполук міді. Реакція має наступний вигляд:

\[
\ce{CH3CH2OH + 2[O] -> CH3CHO + H2O}
\]

Надіюся, що ці пояснення були чіткими та детальними для вашого розуміння процесів перетворення етаналу. Будь ласка, звертайтесь, якщо у вас є ще які-небудь запитання.