ЗАВДАННЯ 1, Перефразуйте речення, розкриваючи дужки, поясніть правопис часток. 1. Ти вже спиш? А за старим повір

  • 24
ЗАВДАННЯ 1, Перефразуйте речення, розкриваючи дужки, поясніть правопис часток. 1. Ти вже спиш? А за старим повір"ям, у сні ростуть... Якби (таки) це було справді! (В. Підпалий) 2. Що ж, тебе поранили? Сідай (же) сюди! Голову твою хоча б хусткою я пов"яжу (М. Важан). 3. Послухай (тільки)! Який (ж) коваль такий, що не ставить себе вище інших ковалів у світі? (Марко Вовчок) 4. А підійди (таки), візьми мед (Ю. Збанацький). 5. О, якби (тільки) вміти полетіти як голуб і здійснити мрію як голуб! (М. Ткач)
Tarantul
23
1. Ти вже спиш? А за старим повір"ям, у сні ростуть... Якби (таки) це було справді! (В. Підпалий)
- У цьому реченні частка "було" вжита для уточнення часу дії. Частка "таки" вживається у значенні "навіть" для підкреслення певності чи надійності події, у даному випадку - існування справді такого повір"я про ріст у сні. Обидві частки вжиті правильно.

2. Що ж, тебе поранили? Сідай (же) сюди! Голову твою хоча б хусткою я пов"яжу (М. Важан).
- Частка "же" вживається для передачі наказового тону в реченні. Отже, слово "сідай" набуває більшого виразності, наголосу. Вжиття частки "же" є виправданим і правильним.

3. Послухай (тільки)! Який (ж) коваль такий, що не ставить себе вище інших ковалів у світі? (Марко Вовчок)
- У цьому реченні частка "ж" вжита для підкреслення питального характеру запитання, для виразу цікавості, здивування. Частка "тільки" надає виразності та підкреслює просьбу собі спокійно прислухатися. В обох випадках вжиття часток є правильним.

4. А підійди (таки), візьми мед (Ю. Збанацький).
- У цьому реченні частка "таки" вживається для підкреслення певності, рішучості чи незалежності. В даному контексті "таки" використовується для підкреслення ствердження про необхідність підійти й взяти мед. Вжиття частки "таки" є виправданим і правильним.

5. О, якби (тільки) вміти полетіти як голуб і здійснити мрію як голуб! (М. Ткач)
- В даному реченні частка "тільки" вживається для підкреслення важливості, бажаності або недосяжності. Частка "тільки" використовується з метою вираження простої мрії чи бажання полетіти як голуб і здійснити свою мрію. Вживання частки є виправданим і правильним.

Резюмуючи, у всіх вищезазначених випадках вжиття часток є виправданим і відповідає правилам правопису. Частки використані для підкреслення певних відтінків в мовленні.