а) Які рівняння реакцій відображають перетворення алкану в алкен, алкена в алкін та алкіну в арен? б) Які рівняння

  • 11
а) Які рівняння реакцій відображають перетворення алкану в алкен, алкена в алкін та алкіну в арен?
б) Які рівняння реакцій показують перетворення спирту в альдегід, альдегіда в кислоту та кислоти в естер?
в) Які рівняння реакцій відображають перетворення амінокислоти в дипептид?
г) Які рівняння реакцій показують перетворення дисахариду в моносахарид та моносахариду в спирт?
ґ) Які рівняння реакцій відображають перетворення полісахариду в моносахарид?
д) Які рівняння реакцій показують перетворення полімеру в мономер?
е) Які рівняння реакцій відображають перетворення мономера в полімер (каучук)?
Звездопад_Шаман
41
а) Перетворення алкану в алкен можна здійснити за допомогою реакції дегідратації алкану. Наприклад, розглянемо приклад дегідратації гексану (C₆H₁₄) у гекс-1-ен (C₆H₁₂):

\[C₆H₁₄ \rightarrow C₆H₁₂ + H₂O\]

Перетворення алкена в алкін можна досягти за допомогою реакції дегідрогалогенування. Наприклад, розглянемо приклад дегідрогалогенування етену (C₂H₄) у етін (C₂H₂):

\[C₂H₄ + HBr \rightarrow C₂H₂ + H₂O\]

Перетворення алкіну в арен можна здійснити за допомогою реакції гідрогалогенування. Наприклад, розглянемо приклад гідрогалогенування пропину (C₃H₄) у бензол (C₆H₆):

\[C₃H₄ + 3H₂ → C₆H₆\]

б) Перетворення спирту в альдегід можна досягти за допомогою реакції окислення. Наприклад, розглянемо приклад окислення етанолу (C₂H₆O) у ацетальдегід (C₂H₄O):

\[C₂H₆O \rightarrow C₂H₄O + H₂O\]

Перетворення альдегіда в кислоту можна здійснити за допомогою реакції окислення. Наприклад, розглянемо приклад окислення ацетальдегіду (C₂H₄O) у оцтову кислоту (C₂H₄O₂):

\[C₂H₄O + O₂ → C₂H₄O₂\]

Перетворення кислоти в естер відбувається за допомогою реакції естерифікації. Наприклад, розглянемо приклад естерифікації оцтової кислоти (C₂H₄O₂) з метанолом (CH₃OH) для утворення метилового естеру оцтової кислоти:

\[C₂H₄O₂ + CH₃OH → C₂H₄O₂CH₃ + H₂O\]

в) Перетворення амінокислоти в дипептид відбувається за допомогою реакції конденсації амінокислот. Наприклад, розглянемо приклад конденсації гліцину (CH₂NH₂COOH) з аланіном (CH₃CH(NH₂)COOH) для утворення гліцил-аланіну (CH₂NHCOCH₃CH(NH₂)COOH):

\[CH₂NH₂COOH + CH₃CH(NH₂)COOH → CH₂NHCOCH₃CH(NH₂)COOH + H₂O\]

г) Перетворення дисахариду в моносахарид можна досягти за допомогою реакції гідролізу. Наприклад, розглянемо приклад гідролізу сахарози (C₁₂H₂₂O₁₁) у глюкозу (C₆H₁₂O₆) та фруктозу (C₆H₁₂O₆):

\[C₁₂H₂₂O₁₁ + H₂O → C₆H₁₂O₆ + C₆H₁₂O₆\]

Перетворення моносахариду в спирт можна здійснити за допомогою реакції ферментації. Наприклад, розглянемо приклад ферментації глюкози (C₆H₁₂O₆) для утворення етанолу (C₂H₅OH):

\[C₆H₁₂O₆ → 2C₂H₅OH + 2CO₂\]

ґ) Перетворення полісахариду в моносахарид можна здійснити за допомогою реакції гідролізу. Наприклад, розглянемо приклад гідролізу крохмалю (полісахарид) у глюкозу (моносахарид):

\[C₆H₁₀O₅)n + nH₂O → nC₆H₁₂O₆\]

д) Перетворення полімеру в мономер відбувається за допомогою реакції полімеризації. Наприклад, розглянемо приклад полімеризації етилену (C₂H₄) для утворення поліетилену:

\[nC₂H₄ → (C₂H₄)n\]

е) Перетворення мономера в полімер відбувається також за допомогою реакції полімеризації. Наприклад, розглянемо приклад полімеризації стиролу (C₈H₈) для утворення полістиролу:

\[nC₈H₈ → (C₈H₈)n\]